Bucs ready for elite USTA/ITA Regional Championships
Senior Daniel Isaza leads ETSU after winning two titles at the UNF Fall Invitational.
Senior Daniel Isaza leads ETSU after winning two titles at the UNF Fall Invitational.

Wednesday, October 21, 2009

BLOOMINGTON, Ind. (Oct. 21, 2009) - After competing against some of the top teams in the nation this fall, the ETSU men's tennis team will continue that trend this weekend as the Bucs travel to the USTA/TA Regional Championships.

 

The four-day event will take place on the campus Indiana University, in Bloomington, Ind. The tournament format features both a singles and doubles qualifying bracket, which will start Thursday. The winner of those qualifying tournaments will then be matched up into the Main Draw bracket, which features some of the top-32 ITA national ranked players in the nation.

 

            Leading the way for the Bucs this weekend should be senior Danile Isaza (Medelilin, Columbia). The ETSU captain is coming off his best performance of the season, winning the top flight singles and doubles championships at the fourth annual UNF Fall Invitational two weeks ago.

 

            Also in action this weekend for the Bucs are freshmen Jesus Bandres (Carcas, Venezuela), Juan Ramirez (Asuncion, Paragury), sophomores Sander Gille (Kuringen, Belgium), Robin Akser (Ornskoldsvik, Sweden), Jeremy Bonnevalle (Keerbergen, Belgium), Ofir Weintraub (Rishon Le Zion, Israel),  and juniors Charles Bottoni (Bois Guillaume, France) and Grega Teraz (Mojstrana, Slovenia).

 

            Last season the Bucs had success at the regionals, as Bottoni and former ETSU standout Alex Ahlgren outlasted 64 players with their advancement to the Main Draw singles round, while Ahlgen and Enrique Olivares advanced to the quarterfinals of the doubles bracket.

 

For more information on the ITA Ohio Valley Regional please follow the link at www.ETSUBUCS.com or visit www.tennislink.usta.com.

Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 2 of 10
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 4 of 10
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU Greensboro, N.C.
Oct 31, 7:00 p.m. University of North Carolina at Greensboro
WTEN ETSU
Nov 1, 7:00 p.m. University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro
VB University of Tennessee at Chattanooga Johnson City, Tenn.
Nov 1, 7:00 p.m. ETSU